Co s sebou na dovolenou

 • Bolest v krku: antiseptické pastilky, spreje, kloktadla – dle věku a chuti (velký výběr přípravků v lékárně), ev. kloktání odvarem z šalvěje, případně heřmánku, Priznitz /zapařovací zábal/ na krk. Nedoporučuji lokální antibiotickou léčbu Bioparoxem bez porady s lékařem, raději při trvání obtíží kontrola lékařem.

 • Průjem: Probiotika (Laktobacílky, Biopron, Laktobacil....), eventuelně Enterol, GS Boularin. Dostatek tekutin a dietní strava stejně jako při zvracení. Možno i Smectu. (Léky typu Endiaron se nepodávají do 40 kg váhy dětí,  Imodium nelze podat dětem do šesti let věku, vhodné po dohodě s lékařem)

 • Poštípání hmyzem: na místo vpichu: Fenistil gel, Analergin gel, event. gely na přírodní bázi ,Dapis gel aj. ( v lékárnách volně prodejných více podobných přípravků). Výborný je též Tanno-Hermal (někomu by snad mohlo vadit, že je na kůži více vidět - je bílý, jako tekutý pudr, jen tekutější), při výraznější reakci je možno podat celkově Fenistil kapky či jiné antihistaminikum (Xyzal, Aerius, Claritin, Flonidan, Zyrtec..., některá volně prodejná vč. Fenistil gtt.), chladit místo vpichu.

 • Zarudnutí očí (zánět spojivek): O-Septonex kapky na vykapávání očí, lze kapat 3-5xdenně i bez porady s lékařem, při trvání, bolesti, světloplachosti, hnisavé sekreci z očí vhodné navštívit lékaře. Důsledně chránit oči slunečními brýlemi.

 • Rýma: Nosní kapky (Nasivin, Olynth, Nasic plus aj.) při otoku nosní sliznice. K proplachům je vhodná,  mořská voda (Sterimar, Mar, Physiomer, QUIXX ) – sníží otok sliznice, ale není efekt nosních kapek. Vincentka – neovlivní otok sliznic, ale zvlhčí. Obecně spíše chladnější a vlhčí vzduch, zvýšená poloha ve spánku.

 • Vyrážka: Pokud se jedná pravděpodobně o alergickou kopřivku, je vhodné podat antihistaminikum (viz. poštípání hmyzem), pokud je výraznější výsev vyrážky, případně v kombinaci s teplotami a jinými obtížemi, je vždy dobré, aby dítě viděl lékař.

 • Nevolnost v dopravním prostředku: Kinedryl tbl. – volně prodejný /věkově omezený/, ev. Homeopatikum Cocculine (1-2tbl 3xdenně den před cestou a v den cesty, cumlat tbl., ev. pro malé děti rozpustit v troše vody).

 • Ochrana před slunečním zářením: Krémy s UV faktorem, pro menší děti vhodné zejména krémy s tzv. fyzikálním faktorem (minim. 30 – pro děti starší, malé děti do předškolního věku UV faktor 50), děti do roku věku by přímému slunci neměly být vystaveny (vhodná též ochrána krémy, které vhodné pro nejmenší, od kojeneckého věku, v prodeji převážně v lékárnách). Vhodný je i hojivý krém po opalování s obsahem panthenolu.

 • Úrazy: dezinfekce (výborný Detol-neštípe, bezbarvý, ev. Betadine-neštípe, ale může zabarvit, je hnědý, ev. Octenisept). Náplasti s polštářkem, lépe voděodolné, obvaz, elastické obinadlo.

 • Při horečce (nad 38,5 st.C): čípky či sirup - malé děti, je dobré mít obojí (s obsahem paracetamolu Panadol baby, Paralen, Paralen SOS, s obsahem ibuprofenu Nurofel, Ibalgin, Brufen), starší děti tbl. (opět obě formy - paracetamol /Paralen, Panadol../, ibuprofen /Nurofen, Ibalgin../. Dávkování preparátu: s obsahem paracetamolu /tj. Paralen, Panadol/ 10-15 mg/kg hmotnosti a dávku, podat maximálně 3-4x denně, s obsahem ibuprofenu /tj. Nurofen, Brufen, Ibalgin../ 20-30 mg/kg hmotnosti a den !! /rozdělit do 3 dávek/

 • Bolest uší: kapat do ucha  Otipax 4xdenně, ev. roztok heřmánku, neležet na bolavém uchu. Nurofen 3xdenně pro potlačení zánětu. Pokud silná bolest trvá,anebo se objeví sekrece z ucha, tak k lékaři.

 • Zvracení: Studené tekutiny podávané po lžičkách . Pro mladší děti je vhodný hydratační roztok Kulíšek (lehce slaná příchuť), ev. Vodníček (mírně sladká jahodová příchuť), pro starší např. přípravek Iontia. Pokud ale dítě tekutiny odmítá nebo stále zvrací je nutná kontrola lékařem – hrozí větší ztráta tekutin a v některých případech je nutno podat dítěti tekutiny nitrožilně za hospitalizace v nemocnici (čím je dítě mladší, tím je více dehydratací ohroženo). Strava nedráždivá, dietní, nemastná, po malém množství pokud dítě toleruje (př. rýže s mrkví, starší pečivo, možno dietní maso pouze podušené bez tuku, banány,... kojené dítě kojíme dále).